Dastur Cleveland Clinic kampusiga ekskursiya, yetakchi shifokorlar va administratorlar bilan uchrashuvlar, shuningdek, ishtirokchilarga rasmiy sertifikatlar topshirilishi bilan yakunlandi. O‘zbekiston delegatsiyasi AKFA Medline University Hospitalning yetakchi klinitsistlari tomonidan taqdim etildi. Ular orasida kafedra va bo‘lim mudirlari, shifoxona bosh direktori hamda muhim boshqaruv yo‘nalishlari rahbarlari bor edi.
Kurs davomida O‘zbekistonlik delegatlar sog‘liqni saqlash muassasalarini boshqarishning zamonaviy yondashuvlarini o‘rgandilar — jamoaviy madaniyat va kommunikatsiya qurishdan tortib klinik amaliyotda texnologiya va sun’iy intellektni joriy etishgacha. Ular klinik samaradorlik tizimi va Continuous Quality Improvement (CQI) tamoyillari bilan tanishdilar, sog‘liqni saqlashda xavfsizlik va ishonchlilik madaniyati bo‘yicha modullarni o‘tdilar, bemor tajribasi va R.E.D.E modeli orqali u bilan samarali muloqot usullarini chuqurroq o‘rgandilar.
Bundan tashqari, ishtirokchilar tibbiy biznesning moliyaviy va boshqaruv asoslari bo‘yicha amaliy bilimlarga ega bo‘ldilar, Cleveland Clinic kampusini ziyorat qildilar, yetakchi shifokorlar va administratorlar bilan networking uchrashuvlarida qatnashdilar hamda dastur yakunida rasmiy sertifikatlarni qo‘lga kiritdilar.
Dastur ishtirokchilarga noyob imkoniyat taqdim etdi: dunyoning ilg‘or tajribalari bilan tanishish va Cleveland Clinic shifokorlari hamda administratorlari bilan bevosita muloqot orqali o‘rganish.
O‘zbekiston delegatsiyasini CAU va AKFA Medline University Hospitalning yurak jarrohligi, urologiya, infeksiya nazorati, xalqaro aloqalar va tibbiy loyihalar boshqaruvi uchun mas’ul bo‘lgan klinik va boshqaruv rahbarlari taqdim etdilar.
“Bizning jamoamiz uchun bu oddiy o‘quv emas, balki O‘zbekiston tibbiyotining kelajagiga investitsiya, — deya ta’kidladi AKFA Medline University Hospital bosh direktori Azimjon Tursunkulov. — Cleveland Clinic’dan olib kelgan bilim va ko‘nikmalarimiz CAU Hospitalning yangi universitet klinikasini loyihalash va ishga tushirish bosqichidayoq tatbiq etiladi. Biz xalqaro standartlarni joriy etishga va bemorlar jahon darajasidagi yordam oladigan tizimni yaratishga intilamiz.”
Cleveland Clinic’da olingan tajriba CAU va Cleveland Clinic o‘rtasidagi uzoq muddatli strategik hamkorlikning bir qismi bo‘ladi. Bu hamkorlik doirasida Toshkentda yangi Central Asian University Hospital qurilmoqda. 120 o‘rinli kelajakdagi shifoxona 2027 yilda ochiladi va ko‘p tarmoqli klinik hamda ta’lim markazi sifatida faoliyat yuritadi. Bu yerda xalqaro sifat standartlari, zamonaviy texnologiyalar va innovatsion yondashuvlar tatbiq etiladi.
Cleveland Clinic’dagi ta’lim O‘zbekistonlik shifokorlar va administratorlarga xalqaro darajadagi eng yaxshi tajribalarni shifoxonani loyihalash va ishga tushirish bosqichidayoq joriy etishga imkon beradi. Cleveland Clinic dasturidagi ishtirok nafaqat kelajakdagi CAU shifoxonasiga, balki mamlakat sog‘liqni saqlash tizimining rivojiga ham investitsiya hisoblanadi. Dunyoning eng yetakchi tibbiyot markazlaridan biri tajribasi O‘zbekistonda xalqaro standartlarni joriy etishga va bemorlar eng yuqori darajada yordam oladigan sharoitlarni yaratishga yordam beradi.
Cleveland Clinic haqida
Cleveland Clinic — bu klinik va shifoxona yordamini ilmiy tadqiqotlar va ta’lim bilan uyg‘unlashtiruvchi, notijorat, ko‘p tarmoqli akademik tibbiyot markazi. 1921 yilda Ogayoning Klivlend shahrida to‘rt nafar shifokor tomonidan asos solingan. Ularning maqsadi hamkorlik, mehr-shafqat va innovatsiyaga asoslangan yuksak sog‘liqni saqlash tizimini yaratish edi. Cleveland Clinic yurak arteriyalarini aylanma yo‘l bilan davolash (aortokoronar shunt) amaliyoti va AQShda birinchi yuz transplantatsiyasi kabi tibbiy yutuqlari bilan mashhur.
Bugungi kunda Cleveland Clinic tizimida 82,6 mingdan ortiq xodim, jumladan 5 786 shifokor va tadqiqotchi, shuningdek, 20,7 ming hamshira va sog‘liqni saqlash mutaxassislari faoliyat yuritadi. Klinikada 140 dan ortiq yo‘nalishlar bo‘yicha xizmat ko‘rsatiladi. Tizim tarkibiga 23 ta shifoxona, 280 ta ambulatoriya markazi va Klivlenddagi 173 akrli markaziy kampus kiradi. Har yili Cleveland Clinic AQShning barcha shtatlaridan va 110 dan ortiq mamlakatdan millionlab bemorlarga xizmat ko‘rsatadi.
Cleveland Clinic Connected haqida
Cleveland Clinic Connected — bu xalqaro dastur bo‘lib, ishtirokchilarga Cleveland Clinic ekspert bilimlariga kirish imkoniyatini taqdim etadi. Bu yordam ularning tibbiyot muassasalarida tibbiy yordam sifati, xavfsizlik va klinik natijalarni yaxshilashga qaratilgan. Dastur Cleveland Clinic’ning AQShdagi va xalqaro tajribalarini birlashtirib, ilg‘or amaliyotlarni mahalliy sog‘liqni saqlash tizimlariga moslashtiradi. Ishtirokchilar noyob ta’lim, tajriba almashish imkoniyatlari va Cleveland Clinic’ning global obro‘siga asoslangan marketing qo‘llab-quvvatlashga ega bo‘ladilar.
Central Asian University (CAU) haqida
2019 yilda O‘zbekistonda tashkil etilgan Central Asian University mamlakatning eng tez rivojlanayotgan xususiy universitetlaridan biridir. U tibbiyot, stomatologiya, biznes, arxitektura va dizayn, muhandislik, turizm va mehmondo‘stlik va boshqa sohalarda xalqaro ta’lim dasturlarini taklif qiladi. Zamonaviy kampus, xalqaro tajribaga ega professor-o‘qituvchilar va amaliyotga yo‘naltirilgan o‘quv jarayoni CAUni butun dunyo talabalar uchun jozibador tanlovga aylantiradi.
CAU 2025-yilda Round University Ranking bo‘yicha dunyoning TOP-1000 universitetlari qatoriga kirdi, THE Impact Rankings 2025 reytingida debyut qildi, 2024-yilda Science and Innovation Awards taqdimotida O‘zbekistonning eng innovatsion universiteti deb topildi va AD Scientific Index 2025 reytingida mamlakatning eng yaxshi yosh universiteti sifatida e’tirof etildi.
CAU Germaniya, Shveysariya, AQSh va boshqa davlatlar universitetlari bilan xalqaro hamkorlikni faol rivojlantirmoqda va qo‘shma akademik hamda ilmiy loyihalarni amalga oshirmoqda. Innovatsion ta’lim modeli va global hamkorlikka yo‘naltirilgan strategiyasi tufayli universitet mintaqadagi oliy ta’limning yetakchilaridan biriga aylanmoqda.

Программа включала экскурсию по кампусу Cleveland Clinic, встречи с ведущими врачами и администраторами, а также завершилась вручением официальных сертификатов участникам. Делегация из Узбекистана была представлена ведущими клиницистами AKFA Medline University Hospital, среди которых заведующие профильными кафедрами и отделениями, генеральный директор госпиталя, руководители ключевых административных направлений.
В рамках курса делегаты из Узбекистана изучили современные подходы к управлению медицинскими учреждениями: от построения командной культуры и коммуникации до внедрения технологий и искусственного интеллекта в клиническую практику. Они познакомились с системой клинической эффективности и принципами Continuous Quality Improvement (CQI), прошли модули по культуре безопасности и надежности в здравоохранении, а также углубились в вопросы опыта пациента и методов взаимодействия с ним по модели R.E.D.E.
Кроме того, участники получили практические знания в области финансовых и управленческих основ медицинского бизнеса, посетили кампус Cleveland Clinic, приняли участие в нетворкинг-встречах с ведущими врачами и администраторами, и завершили программу получением официальных сертификатов.
Программа предоставила участникам уникальный опыт: знакомство с передовыми мировыми практиками и обучение через прямое взаимодействие с врачами и администраторами Cleveland Clinic.
Узбекскую делегацию представили руководители ключевых клинических направлений и административных подразделений CAU и AKFA Medline University Hospital, отвечающие за кардиохирургию, урологию, инфекционный контроль, международные связи и управление медицинскими проектами.
«Для нашей команды это не просто обучение, а инвестиция в будущее медицины Узбекистана, — отметил Азимжон Турсункулов, генеральный директор AKFA Medline University Hospital. — Знания и навыки, которые мы привезли из Cleveland Clinic, будут применены уже на этапе проектирования и запуска новой университетской клиники CAU Hospital. Мы стремимся внедрять международные стандарты и формировать систему, где пациенты получат помощь мирового уровня».
Опыт, полученный в Cleveland Clinic, станет частью долгосрочного стратегического партнерства, в рамках которого CAU и Cleveland Clinic сотрудничают в создании нового Central Asian University Hospital в Ташкенте. Будущий госпиталь на 120 коек откроется в 2027 году и станет многопрофильным клиническим и образовательным Центром передового опытa, где будут внедрены международные стандарты качества, современные технологии и инновационные подходы в медицине.
Обучение в Cleveland Clinic позволит узбекским врачам и администраторам внедрять лучшие практики мирового уровня уже на этапе проектирования и запуска госпиталя. Участие в программе Cleveland Clinic – это инвестиция не только в будущий госпиталь CAU, но и в развитие всей медицинской отрасли страны. Опыт, полученный от одного из ведущих мировых центров здравоохранения, поможет внедрить международные стандарты в Узбекистане и создать условия, где пациенты будут получать помощь на самом высоком уровне.
О Cleveland Clinic
Cleveland Clinic — некоммерческий многопрофильный академический медицинский центр, объединяющий клиническую и госпитальную помощь с научными исследованиями и образованием. Основан в 1921 году в Кливленде (Огайо) четырьмя врачами, поставившими целью создание выдающейся системы здравоохранения на принципах сотрудничества, сострадания и инноваций. Cleveland Clinic известен рядом медицинских прорывов, включая операцию аортокоронарного шунтирования и первую в США трансплантацию лица.
Сегодня в системе Cleveland Clinic работают более 82,6 тысяч сотрудников, включая 5786 врачей и исследователей, а также 20,7 тысяч медицинских сестер и специалистов, представляющих 140 медицинских направлений. В систему входят 23 больницы, 280 амбулаторных центров и главный кампус площадью 173 акра в Кливленде. Ежегодно клиника обслуживает миллионы пациентов из всех штатов США и более 110 стран мира. Подробности на сайте.
О Cleveland Clinic Connected
Cleveland Clinic Connected — это международная программа, предоставляющая участникам доступ к экспертным знаниям Cleveland Clinic для повышения качества помощи, безопасности и клинических результатов в их медицинских учреждениях. Программа объединяет опыт работы как в США, так и на международных рынках, адаптируя передовые практики и поддерживая местные системы здравоохранения. Участники программы также получают уникальные возможности обучения, обмена опытом и маркетинговую поддержку, основанную на глобальной репутации Cleveland Clinic. Подробнее о Cleveland Clinic Connected по ссылке.
О Central Asian University (CAU)
Основанный в 2019 году в Узбекистане, Central Asian University - один из наиболее динамично развивающихся частных университетов страны. Он предлагает международные образовательные программы в области медицины, стоматологии, бизнеса, архитектуры и дизайна, инженерии, туризма и гостиничного дела и других востребованных направлений. Современный кампус, преподаватели с международным опытом и акцент на практическое обучение делают CAU привлекательным выбором для студентов со всего мира.
Central Asian University входит в ТОП-1000 в мировом рейтинге Round University Ranking 2025, дебютировал в рейтинге THE Impact Rankings 2025, признан самым инновационным университетом Узбекистана 2024 года по версии Science and Innovation Awards, а также является лучшим молодым университетом Узбекистана 2025 по версии AD Scientific Index.
CAU активно развивает стратегические международные партнерства и реализует совместные академические и исследовательские проекты с университетами Германии, Швейцарии, США и других стран. Благодаря инновационной образовательной модели и ориентации на глобальное сотрудничество, университет укрепляет свои позиции как один из лидеров высшего образования в регионе.