Rustamov Bahrom Rustamovich
Rustamov Bahrom Rustamovich — urologiya va andrologiya sohasida 17 yildan ortiq tajribaga ega O‘zbekistonning yetakchi mutaxassisi. 2004 yilda Toshkent tibbiyot akademiyasini tamomlab, ixtisoslashtirilgan urologiya markazida magistraturani bitirgan. So‘nggi 16 yil davomida u jinsiy zaiflik va erkaklar bepushtligini davolash bilan shug‘ullangan. Xalqaro jinsiy tibbiyot jamiyati (ISSM), Yevropa jinsiy tibbiyot jamiyati (ESSM), xalqaro urologiya jamiyati (SIU), Turkiya urologlar uyushmasi va O‘zbekiston urologik jamiyati a’zosi. Har yili Andrologiya va Yevropa urologlari anjumanlari EAUS bo‘yicha konferensiyalarda ishtirok etadi.
Doktor Rustamov andrologiya sohasidagi yetakchi mutaxassislar tomonidan o‘qitilgan, xususan:
Professor Atesh Kadiog‘lu rahbarligida Istanbul universiteti (Turkiya) tibbiyot fakultetida Andrologiya bo‘yicha klinik ixtisoslashuv.
Professor Ramon V. Rovira rahbarligida erkaklarda jinsiy a’zolarni jarrohlik yo‘li bilan rekonstruksiya qilish kursi.
Pavlov I.P tibbiyot universiteti (Rossiya) klinik anatomiya va operativ jarrohlik kafedrasida jinsiy a’zolar jarrohligining diseksiya kursi.
Erkaklarda estetik jinsiy jarrohlik kursi.
Kasbiy yutuqlar:
O‘zbekistonda birinchi bo‘lib Azoospermiya kasalligini davolash uchun Mikrojarrohlik Vazoepididimostomiya, Mikro TESE amaliyotlarini va erkaklar bepushtligining og‘ir turlarini davolash uchun boshqa turdagi mikrojarrohlik operatsiyalarini joriy etdi.
Erektil disfunktsiya uchun jinsiy olatni implantlarini o‘rnatish bo‘yicha O‘zbekistonda eng katta tajribaga ega.
U birinchilardan bo‘lib varikotsele va urug‘don kistalarini davolashda mikrojarrohlik usullarini qo‘llagan.
Peyroni kasalligi va jinsiy a’zolarida anomaliyalar bo‘lgan erkaklarning plastik jarrohlik amaliyotini o‘tkazadi.
U birinchi bo‘lib erkaklarda aloqada tez bo‘shanni davolash uchun mikrojarrohlik selektiv denervatsiyasi va filler in’yeksiyalarini kiritdi.
Bemorlarda asoratlar xavfini sezilarli darajada kamaytiradigan mahalliy va kombinatsiyalangan og‘riqsizlantirish ostida operatsiyalarni bajarish texnikasini ishlab chiqdi.
Erektil disfunktsiya va Peyroni kasalligi uchun fokal zarba to‘lqinli terapiya (udarnо-volnovaya terapiya) texnikasini joriy etdi.
Erkaklar bepushtligining og‘ir turlarini, xususan, nonobstruktiv azoospermiyani davolashda uzoq birlamchi hujayralar va ekzosomalarni ishlatish sohasida o‘z hissasini qo‘shgan.

Rustamov Bahrom Rustamovich
Rustamov Bahrom Rustamovich is one of Uzbekistan’s leading specialists in urology and andrology with more than 17 years of experience. In 2004, he graduated from the Tashkent Medical Academy and completed his master’s degree at the Specialized Urology Center. For the past 16 years, he has been treating sexual dysfunction and male infertility. He is a member of the International Society for Sexual Medicine (ISSM), the European Society for Sexual Medicine (ESSM), the International Society of Urology (SIU), the Turkish Urological Association, and the Urological Society of Uzbekistan. Every year, he participates in conferences on andrology and European urology (EAUS).
Dr. Rustamov was trained by leading specialists in the field of andrology, including:
Clinical specialization in andrology under the supervision of Professor Atesh Kadioglu at Istanbul University (Turkey), Faculty of Medicine.
Course in surgical reconstruction of male genital organs under the supervision of Professor Ramon V. Rovira.
Dissection course in genital surgery at the Department of Clinical Anatomy and Operative Surgery, Pavlov Medical University (Russia).
Course in aesthetic genital surgery for men.
Professional Achievements:
The first in Uzbekistan to introduce microsurgical procedures such as Vasoepididymostomy and Micro-TESE, and other types of microsurgery for the treatment of severe forms of male infertility and azoospermia.
Has the largest experience in Uzbekistan in penile implant surgery for erectile dysfunction.
One of the first to use microsurgical methods in the treatment of varicocele and testicular cysts.
Performs plastic surgery for men with Peyronie’s disease and genital anomalies.
The first to introduce microsurgical selective denervation and filler injections to treat premature ejaculation in men.
Developed a surgical technique using local and combined anesthesia that significantly reduces the risk of complications.
Introduced focal shockwave therapy (ESWT) for erectile dysfunction and Peyronie’s disease.
Contributed to the use of stem cells and exosomes in the treatment of severe male infertility, particularly non-obstructive azoospermia.