Musirov Sherzod Pulatovich
- 2006–2007-yillarda Toshkent shifokorlarni malaka oshirish institutida Anesteziologiya va reanimatologiya kafedrasida ixtisoslashuvdan o‘tgan.
- 2014–2015-yillarda akademik I. P. Pavlov nomidagi 1-Sankt-Peterburg Davlat Tibbiyot Universitetida internatura orqali malakasini rivojlantirgan.
2012–2019-yillar davomida har yili Sankt-Peterburg Davlat Tibbiyot Universiteti (PSPbGMU), Sankt-Peterburg tibbiy akademiyasi (postdiplom ta’lim) hamda Rossiya Sog‘liqni saqlash vazirligining V. A. Almazov nomidagi NMIIT markazi tomonidan o‘tkazilgan konferensiyalar va kongresslarda muntazam ishtirok etgan.
2012–2019-yillarda Rossiyada “Vyborg tug‘uruq uyi” va Vyborg tumanlararo shifoxonasida anesteziolog-reanimatolog shifokori sifatida faoliyat yuritgan

Musirov Sherzod Pulatovich
- In 2004, graduated from the First Tashkent State Medical Institute with a degree in General Medicine
- From 2006 to 2007, completed a specialization in Anesthesiology and ICU specialist at the Tashkent Institute of Advanced Medical Education
- From 2014 to 2015, completed an internship at the First Saint Petersburg State Medical University named after Acad. I. P. Pavlov to enhance professional skills
From 2012 to 2019, he regularly participated in annual conferences and congresses organized by the First Saint Petersburg State Medical University (PSPbGMU), the Saint Petersburg Medical Academy of Postgraduate Education, and the Almazov National Medical Research Center under the Ministry of Health of Russia.
From 2012 to 2019 worked as an anesthesiologist–ICU specialist at the Vyborg Maternity Hospital and Vyborg Interdistrict Hospital, Russia